Zwiedzanie Alanya

Kizil Kule
  Od wschodniej strony półwyspu pilnuje portu Kizil Kule (Czerwona Wieża), wzniesiona przez arabskiego architekta z Syrii (1226 r.) za czasów sultana Alaeddina Keykubada 1.   Wyniosła (35 m) wieżę obronna z czerwonego kamienia (odbudowana w 1951 r.) zajmuje Etnografya Miizesi (Muzeum Etnograficzne; wt.-nd. 8.00-12.00 i 13.30-17.00; 1,25 $), na szczycie działa tez taras widokowy. Stare drewniane domy przyklejone do zbocza i malowniczy brzeg zapewniają jedne z najlepszych widoków w Alanyi.

Spokojny spacer wzdłuż murów obronnych prowadzi do Tersane, stoczni z czasów osmańskich. Pięć  warsztatów umieszczonych pod jednym, opartym na lukach dachem, to jedna z ostatnich takich konstrukcji w Turcji.
Tersane

Poniżej stoi niewielka wieża obronna Tophane. Forteca do zamku na szczycie przylądka prowadzi długa, kreta droga (ok.godz. pieszo) - najlepsza pora na spacer to wczesny ranek (nim zrobi się gorąco) lub pożnę popołudnie (wspaniały zachód słońca).

Wędrówkę umilają restauracje i małe kawiarenki, często przybierajace prosta formę stolika i markizy ustawionych w ogrodzie. Do zamku kursują tez autobusy (o pełnych godzinach) ze skrzyżowania jskele Caddesi i Damlatas Caddesi.

Zamek - potężna budowla obronna - to największy zabytek miasta. Jego mury oplatają najwyższe fragmenty półwyspu. Przez wielką sklepioną bramę (z perską inskrypcją) wchodzi się na teren dawnego miasta z czasów seldzuckich. Między drzewami, na poboczu, kryje się Ehmediye - niewielka wioska z kilkoma starymi domami z czasów osmańskich skupionymi wokół

zniszczonego XVI-wiecznego Siileymaniye Camii, kervansarayu i Aksebe Tiirbesi z XIII stulecia. V i Kale (wewnętrzna forteca; godz. 9.00-20.00; 3 $) - postawionym w 1226 r. za panowania Alaeddina Keykubada I - można podziwiać mury bizantyjskiego kościoła, zdobione blaknącymi freskami, oraz cysterny na wodę, dzięki którym w znacznym stopniu zamek był nie do zdobycia. W bramach miejscowe kobiety sprzedają obrusy i koronki, a w powietrzu unosi sie zapach lawendy. Z tarasu w północno-zachodnim narożniku rozciągają się piękne widoki na zachodnie plaże i góry - niegdyś z tego     miejsca zrzucano więźniów na skały. Podobno skazańcom dawano szanse na uratowanie życia - trafienie kamieniem w morze. Do tego samego zachęcają przewodnicy oprowadzający po zamku, zadanie jest jednak niemożliwe do wykonania. Alanya Muzesi Mieszczące sie po   zachodniej stronie półwyspu Alanya Miizesi (wt.-nd. 8.00-12.00 i 13.0017.00; 0,70 $) wypełniają
Zamek

miejscowe znaleziska archeologiczne i eksponaty etnograficzne, wśród nich zabytki (i fotografie) kilku niewielkich pamfilskich osad. Najciekawszy przedmiot - fenicka inskrypcja z VI w. p.n.e. stanowi formę pośrednia miedzy pismem klinowym a alfabetem greckim. Sympatycznie prezentuje się rekonstrukcja osmańskiego salonu (z pięknym rzeźbionym sufitem, okiennicami i kredensami) oraz wiejskiego wesela.W pięknym ogrodzie - dawnym Osmańskim cmentarzu - można schronić się przed upałem, podziwiając pawie (i kury) przechadzające się miedzy prasami do winogron i sprzętem rolniczym. Uwaga! Drogowskazy "Muzeum" umieszczone na ulicach lezących z dala od morza wskazują drogę do domu, w którym mieszkał przez trzy dni lutego 1935 r. Atatlirk - miejsca interesującego tylko dla miłośników historii.


Mecze na żywo, telewizja w internecie, transmisje online

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz